25 czerwca 2024

SCRC.PL

Pokochaj prędkość i adrenalinę

Światła do jazdy dziennej LED

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami niezależnie od pory dnia, czy warunków panujących na drodze kierowcy muszą w swoich samochodach mieć zawsze włączone światła do jazdy dziennej. Nawet jeśli jest środek lata i słońce świeci z pełną mocą, to światła w samochodach muszą się świecić. Niezależnie od tego, jaka jest nasza opinia na ten temat, do prawa trzeba się stosować. Czy to aby poprawić swoje bezpieczeństwo na drodze, czy aby uniknąć mandatu, którego wysokość wynosi aktualnie 100 zł i 2 punkty karne.

Niestety konieczność jazdy z zawsze włączonymi światłami naraża żarówki na przyśpieszone zużycie i wymusza ich częstsze wymiany. Nic więc dziwnego, że kierowcy szukają rozwiązań tego problemu. Jednym z najpopularniejszych jest zmiana fabrycznych świateł na światła do jazdy dziennej LED. Rozwiązanie to ma wiele zalet, ale i swoje wady. Postaramy się je przeanalizować, tak abyś mógł samodzielnie ocenić, czy takie rozwiązanie sprawdzi się w twoim przypadku.

Podstawowym problemem zmiany świateł z tradycyjnych na ledowe są przepisy. W samochodzie, który fabrycznie nie miał zamontowanych świateł LED, nie można ot, tak wymienić żarówek na LEDy. Lampy ksenonowe czy halogenowe są projektowane pod konkretny typ żarówki, przez co prawodawca uznał, że nie można w nich stosować innego typu żarówki. Aby więc legalnie wymienić standardowe światła na światła ledowe, trzeba wymienić całą lampę. Mimo tego producenci produkują żarówki, które doskonale pasują do lamp innego typu. Musisz sobie jednak zdawać sprawę, że w razie kontroli, za korzystanie z takiego rozwiązania grozi mandat wysokości 500 zł i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego samochodu. Kolejną pozorną wadą ledów jest ich cena.

Światła LED mają też oczywiście zalety. Najważniejszą z nich jest ich żywotność, która jest nawet kilkukrotnie wyższa od innych rodzajów żarówek. Ta zaleta całkowicie eliminuje pozorną wadę, o której pisaliśmy wcześniej. Dzieje się tak, ponieważ w przeliczeniu na godzinę świecenia, żarówki LED są znacznie tańsze. Żarówki LED są też bardziej ekonomiczne i ekologiczne, ponieważ zużywają znacznie mniej prądu.