25 czerwca 2024

SCRC.PL

Pokochaj prędkość i adrenalinę

Dlaczego reflektory samochodowe słabo świecą?

Zużyta obudowa zewnętrzna

Nowoczesne reflektory posiadają przezroczystą plastikową osłonę, która chroni żarówki (lub diody LED) przed uszkodzeniem. Z czasem ten plastik może zżółknąć pod wpływem światła słonecznego. Kamyki, brud i inne zanieczyszczenia drogowe mogą porysować powierzchnię tworzywa sztucznego i spowodować, że będzie ona biała lub mętna. Przebarwienia te hamują przepływ światła, czyli innymi słowy, światła mogą być niewyraźne, nawet jeśli funkcjonują prawidłowo.

Często można przedłużyć żywotność obudowy, stosując zestaw do renowacji reflektorów w sklepie dla majsterkowiczów, który poleruje niedoskonałości, aby przywrócić plastik do czystego stanu. Wiele warsztatów samochodowych również oferuje usługi renowacji reflektorów. Należy pamiętać, że korzyść z polerowania reflektora jest tymczasowa i prawdopodobnie będzie musiał on zostać wymieniony w przyszłości.

Odbarwiona żarówka

Większość reflektorów samochodowych jest fabrycznie wyposażona w żarówki halogenowe. Z czasem gaz wewnątrz tych żarówek stopniowo tworzy film wewnątrz szkła. Jeśli żarówki reflektorów wyglądają na ciemne, prawdopodobnie wewnątrz żarówki zgromadził się gaz, który uniemożliwia wydostanie się światła. Niestety, jedynym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest wymiana żarówek, co może być bardzo tanie i proste w starszym pojeździe, ale drogie i uciążliwe w nowszym.

Wadliwe okablowanie elektryczne

Istotny jest przewód łączący reflektory. Ten przewód uziemiający jest częścią obwodu, który umożliwia przepływ energii elektrycznej do nich, zapewniając zasilanie. Jeśli przewód jest uszkodzony przez brud lub korozję, prąd nie może swobodnie przepływać. Dlatego też reflektory otrzymają mniejszą moc i będą świecić mniej jasno. Przepływ prądu może zostać całkowicie odcięty, powodując wyłączenie reflektorów, nawet jeśli są one nadal w dobrym stanie.

Rozwiązanie tego problemu polega na wymianie przewodu. Przewód nie jest drogą częścią, ale jego wymiana zajmie trochę czasu mechanikowi. Większość kosztów tej naprawy będzie stanowiła robocizna, a nie części.

Wadliwy alternator

Sprawny alternator odpowiada nie tylko za utrzymanie odpowiedniej jasności reflektorów, ale także dostarcza odpowiedniej energii elektrycznej do wszystkich podzespołów samochodu. Wspomaganie kierownicy, wycieraczki, radio, elektryczne szyby i wyświetlacze na desce rozdzielczej wymagają energii elektrycznej do działania. Alternator odbiera moc z silnika i przekształca ją w użyteczną energię elektryczną, która zasila wszystkie te różne komponenty.

Gdy alternator ulegnie awarii, przestaje dostarczać prąd. Kiedy nadejdzie ten czas, akumulator musi pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną całego pojazdu, ale akumulator nie jest zaprojektowany do dostarczania takiej ilości energii. W rezultacie potrzeby samochodu szybko rozładują akumulator. Jak sprawdzić, czy alternator jest sprawny? Zwróć uwagę na reflektory podczas ruszania – nie powinny przygasać ani migotać – o tej wskazówce przeczytaliśmy na stronie www.infosandomierz.pl.