25 czerwca 2024

SCRC.PL

Pokochaj prędkość i adrenalinę

Z jaką przyczepką można jeździć na prawo jazdy kategorii B?

Posiadaczom samochodu osobowego zdarza się, że trzeba coś przewieźć. I często jest to coś, co nie mieści się w samochodzie. W takim przypadku przydałaby się przyczepka.

O przyczepce do samochodu

Kierowcy, którzy chcieliby ciągnąc przyczepkę, powinni zapoznać się z kilkoma istotnymi informacjami. Mianowicie tymi związanymi z uprawnieniami do jej używania. Kierowca powinien posiadać prawo jazdy kategorii B, następnie takie osoby właśnie mogą ubiegać o uprawnienia kierowania samochodu z przyczepką.

Prawo jazdy kategorii B to uprawnienia do prowadzenia samochodu osobowego o masie, która nie przekracza 3,5 t z przyczepą:

  • przyczepa lekka, która nie przekracza 750 kg, cały zestaw nie może przekroczyć 4 250 kg.
  • cały zespół nie może przekroczyć 3 500 kg, czyli przyczepy lekkie.
  • ciągnik rolniczy, pojazd wolnobieżny,
  • oraz pozostałymi pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Prawo jazdy kategorii B+E to uprawnienia, które pozwalają kierować pojazdem z prawem jazdy kategorii B oraz dodatkowo z przyczepą.

Jaka jest dopuszczalna masa całkowita samochodu?

Masa całkowita znajduje się w dowodzie rejestracyjnym na pozycji F.2. W dowodzie rejestracyjnym oikreślona jest dopuszczalna masa pojazdu F.2. Dlatego wiemy, że np. pojazd posiada posiadający masę dopuszczalną 2030 kg wtedy może ciągnąć przyczepkę lekką o DMC 750 kg. Warto jednak pamiętać, że przepisy lubią się zmieniać, dlatego warto śledzić takie portale informacyjne jak np. www.ewiadomosci.pl, aby być na bieżąco z aktualnościami w tym temacie.

Czy samochód osobowy może ciągnąć przyczepę kempingową?

Jeśli kierowca posiada uprawnienia na samochód kat. B, oczywiście może ciągnąc przyczepkę, która jest o masie DMC powyżej 750 kg. Jak szybko można jechać z przyczepą kempingową?

Oczywiście w terenie zabudowanym się nic nie zmieniło i obowiązuje tak samo wszystkich 50-60 km/h. Natomiast poza terenem zabudowanym 70 km/h, droga ekspresowa i autostrada 80 km.

Więc jeśli mamy do przewożenia rzeczy, których nie możemy w samochodzie, warto skorzystać z przyczepy lekkiej. Również samochodem osobowym możemy ruszyć w podróż z przyczepą kempingową i korzystać z letnich dni pełną parą.