29 marca 2024

SCRC.PL

Pokochaj prędkość i adrenalinę

Dlaczego z hamulców samochodu wydobywa się dym?

Jeśli jedziesz samochodem i nagle zaczynasz czuć zapach spalenizny wraz z lekką mgiełką dymu wydobywającą się z samochodu, prawdopodobnie wpadniesz w panikę. Całkiem słusznie, chyba nikt nie jest do tego przyzwyczajony. Może być wiele powodów, dla których tak się dzieje, ale często winowajcą są hamulce. Jeśli twoje hamulce się dymią, najlepiej nie jeździć, dopóki nie dowiesz się, dlaczego tak się dzieje.

Dlaczego z hamulców samochodu może wydobywać się dym?

Zatkane klocki hamulcowe: Hamulce są narażone na działanie czynników zewnętrznych, więc oczywiste jest, że z czasem będą gromadzić się brud, pył z klocków i korozja. Zatrzymanie kurzu w mocowaniach klocków może spowodować przyklejenie się klocków do tarczy. Gdy tak się dzieje, hamulce nie mogą wrócić do swojej normalnej pozycji, a koło nie obraca się swobodnie. Ciągłe tarcie generuje dużo niepotrzebnego ciepła, co często skutkuje nieprzyjemnym zapachem, a czasem dymem.

Zatarty zacisk hamulcowy (lub szczęki hamulcowe): Jeśli zacisk hamulcowy został zatarty, oznacza to, że tłoczek nie może działać i klocek hamulcowy jest dociskany do tarczy. Krótko mówiąc, hamulce są stale uruchamiane podczas jazdy, nawet jeśli ich nie używasz. Podobnie jak w przypadku zakleszczonych klocków hamulcowych, ciągłe tarcie powoduje niezwykle wysoką temperaturę, która prawdopodobnie spowoduje zapach spalenizny i dym. Tarcze hamulcowe mogą osiągnąć temperaturę 200 °C, ale w takich przypadkach może ona przekroczyć 500 °C. Nie wierzysz? Przeczyta artykuł w infowodzislaw.pl o incydencie związanym z hamulcami kierowcy.

Jakie są znaki ostrzegawcze?

Oprócz zapachu lub widoku dymu, odbarwienie kół jest kolejną wskazówką, że jest problem z hamulcami. Poszukaj plamy (podobnej do rdzy) na kole lub feldze. Kolor rdzy to efekt pyłu z hamulców tarczowych, który w wyniku nadmiernego nagrzewania się felgi uległ spaleniu.

Podczas corocznego serwisu samochodu zaleca się „czyszczenie” hamulców. Tej rady powinien udzielić Ci Twój ulubiony mechanik, gdy oddajesz swój samochód do warsztatu. Jeśli po wyjeździe na przejażdżkę zauważysz, że koło nie obraca swobodnie, coś jest nie tak.

Czy hamulce samochodowe mogą się zapalić?

Nasza podświadomość zawsze mówiła nam, że gdzie jest dym, tam jest ogień. Stosując to do dyskusji o dymie hamulcowym, można by założyć, że jeśli hamulce nagrzeją się wystarczająco mocno, to powinny też być w stanie się zapalić. To założenie jest prawdą. Hamulce mogą się zapalić z różnych powodów. Może to być spowodowane nieodpowiednią konserwacją samochodu lub jazdą bez zwracania większej uwagi na hamulce.